Jersey, Viscose, Elastane, Urban Panel Stripe Jersey
PR-FBR-006652
12.44 €/m | VAT included. | from 20 m |
13.09 €/m | VAT included. | from 6 m |
20.15 €/m | VAT included. |
Properties
| Origin | Italy |
| Zusammensetzung | 95%Viscose, 5%Elastane |
| Breite | 135 cm |
| Farben | Multicoloured, White, Blue, Black, Cream |
| Stofftyp | Apparel fabric |
| Faserarten | Natural fibre |
| Gewicht | 210 g/lm |
| Rapport | 65 cm |
| Webart | Jersey |
| Verwendung | Shirt, Skirt, Blouse, Dress, Homewear, Top |
Description
An exclusive designer deadstock fabric with a striking pattern repeat: alternating navy blue stripes on a cream background are interrupted by large-scale graphic panel prints. The soft jersey quality clearly brings out the motifs and gives the fabric dynamism and depth.
The touch is cool and smooth, the surface fine and even. Thanks to the elastane content, the fabric retains its shape and is supple, drapes fluidly and is suitable for both draped and structured designs. This deadstock fabric offers plenty of room for interpretation when working creatively with panel designs, placement, and pattern repeats.
Color
Navy blue and cream with partly sandy nuances and accentuated panel prints in blue tones.
Processing tips
- Needle size: 70–80 jersey needle
- Thread type: Fine polyester thread
- Care instructions: Gentle wash at 30°C, low spin, no high heat
Intended use
Shirt, dress, skirt, top, blouse, homewear
Similar Products
